Siirry sisältöön

Latu- ja jäätiedote, päivitetty 17.1.

Hattulan latujen tilanne:

Yleisesti hiihtolatuja hoitavat yhteistyössä kunnan lisäksi useat talkoolaiset, yksityiset ja järjestöt. Panssariprikaati on tärkeä yhteistyökumppani. Ladut pyritään eri puolilla Hattulaa ensin pohjustamaan ja avaamaan mahdollisimman nopeasti lumipyryn jälkeen, kun lunta on riittävästi. Järvilatuja ei tuulisilla säillä kannata availla. Yleisesti odotellaan lisää lunta kaikille laduille.

-Parolan pururadalla on pohjat ajettu ja vapaa tyyli onnistuu. Kohtalainen latu-ura on koneella ajettu.

-Parolannummen kuntoradalla on pohjien ajo aloitettu.  Ei vielä käyttökunnossa

-Lehijärvelle ei vielä latua

- Nihattula koiralatu (Ilveskalliontiellä), pohjattu, ei latua, mutta hiihdettävissä

- Marttaristille on pohjustettu osa lenkistä, Ei vielä hiihtokunnossa.

- Lepaan kuntorata on pohjattu, ei tällä hetkellä hiihtokunnossa.

- Järvenjäät ovat n. 10-15 cm, kunhan ei mene virtapaikkoihin. Lehijärvellä pääsee välttävästi vapaalla rantoja pitkin, kunhan ei mene lähelle Hattula-Golfin rantaa eikä Ihalemmen laskuojan luokse. Virtaukset ovat kovia ja syytä on tuntea vaaranpaikat.

- Retkiluistelu saattaa joillakin järvillä onnistua. Monet jäät ja rannat ovat retkiluisteluun sopimattomia. Tiedota liikuntatoimelle, jos tiedät sopivia tasaisesti jäätyneitä järviä.

Hattulan liikuntatoimi

 

Hattulan luistelukenttien tilanne:

Kunnossa:

Keskuskentän kaikki jäät

Juteini

Katinala

Pekola

Nihattula

Kenttäkuja

 

Työn alla:

Salimäki, Koski, Kutoja, Lepaa (kopinpuoleinen reuna pehmeä)


Jatketaan jäädytystä kun lumisade loppuu. 

Tekninen yksikkö

Kunnanvirasto:
Pappilanniementie 9, 13880 Hattula
hattulan.kunta@hattula.fi

Kunnan palvelupiste:
050 577 8722
palvelupiste@hattula.fi
Avoinna ma-pe 8-15

Tilavaraukset:
timmivaraukset@hattula.fi

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram