Siirry sisältöön

NUKKU - maksuton konsertti lapsiperheille la 28.2. klo 15.00

Hattulan kunnankirjastossa koetaan iloinen ja osallistava musiikkiseikkailu, kun uusi lastenmusiikkiorkesteri NUKKU saapuu esiintymään lauantaina 28.2. klo 15. Konsertti on maksuton ja suunnattu erityisesti lapsiperheille.

Konsertissa pohditaan yhdessä lasten kanssa suuria mutta tuttuja kysymyksiä:
Oletko nähnyt kesää? Mistä tietää, että kesä on tullut? Entä jos kesä ei tulekaan?

Tarina käynnistyy kesäisenä aamuna, kun Nukku huomaa yllätyksekseen pihalla olevan talvi. Tästä alkaa matka kohti kesää ja sen merkkejä. Seikkailun aikana Nukku kohtaa muun muassa Oravan, joka tuo lohtua ja rohkaisua vaikean tehtävän keskellä,sekä karhun, jonka kohtaaminen herättää jännitystä. Miten Nukku reagoi ja löytyykö kesä lopulta?

NUKKU on uusi lastenmusiikkiorkesteri, joka yhdistää musiikillisen tarinankerronnan, vuorovaikutuksen ja lasten osallistamisen. Esityksessä keskustellaan yleisön kanssa tarinan eri käänteistä, joten jokainen konsertti voi kulkea hieman eri polkua. Orkesteri säveltää kaikki laulunsa itse tavoitteenaan luoda uutta lastenkulttuuria ja innostaa lapsia leikkimään, laulamaan ja liikkumaan taiteen parissa.

Konsertin tarjoaa Hämeen kulttuurirahasto.

Viim. päivitetty 17.2.2026

Löysitkö etsimäsi?

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram